VĒSTURE AIZ KADRA
Dokumentāla filma, 2018, HD, krāsu, stereo, 97'
Aiz katra leģendāra kino kadra stāv cilvēki, kas to uzfilmēja.
Pirmo reizi kopš Latvijas neatkarības atjaunošanas kino dokumentālisti, kas iemūžināja Trešās Atmodas notikumus, stāsta, kā tapa vēsturiskie kadri – gan labi pazīstami, gan līdz šim nepublicēti, pārsteidzoši materiāli. Dramatiski un komiski atgadījumi, pacilātības un baiļu brīži, ikdienas dzīve un misijas apziņa – ir jāfilmē!

Scenārija autorI

Romualds Pipars
Sanita Grīna
Režisors
Kinooperatori


Romualds Pipars
Kristians Luhaers
Jānis Pipars
Komponists
Mārtiņš Brauns
Skaņu operators
Montāžas režisors
Producents

Producējošā studijaFilmu studija Ģilde
Amatu iela 5, LV 1941, Rīga, Latvija
Mob.: +371 29508441
E-pasts: pipars@mailbox.riga.lv
Filmu atbalsta


trailer https://www.youtube.com/watch?v=2UYLwayF6Nk
Pirmo reizi kopš Latvijas neatkarības atjaunošanas kino dokumentālisti, kas iemūžināja janvāra barikādes, Tautas manifestāciju Mežaparkā, Augstākās Padomes balsojumu 1990. gada 4. maijā, sarkanbaltsarkanā karoga uzvilkšana Sv. Gara tornī, augusta puču un citus Trešās Atmodas notikumus, stāsta, kā tapa šie labi pazīstamie kino materiāli, kas kļuvuši par neatņemamu Latvijas vēstures daļu. Mēs ieraudzīsim bieži vien anonīmo dokumentālā kino veidotāju sejas un uzzināsim, ko viņi pieredzēja un izjuta, atrodoties Atmodas epicentrā. Dramatiski un komiski atgadījumi, pacilātības un baiļu brīži, ikdienas dzīve pēdējos padomju gados un misijas apziņa – ir jāfilmē!
Kā pēdējā dokumentālistu paaudze, kas filmēja pamatā uz 35 mm kinolentes, šie autori saskārās ar unikāliem izaicinājumiem. Vienā filmas “rullītī” ietilpa tikai divas minūtes, un ik brīdi bija jāizlemj, ko nofilmēt, un ko atstāt aiz kadra. Un tomēr, dažādu iemeslu dēļ, ne viss nofilmētais savā laikā iekļuva filmās un kinohronikās. Līdzās jau pazīstamajiem materiāliem un operatoru, režisoru, filmu uzņemšanas grupu dalībnieku dēku stāstiem, “Vēsture aiz kadra” izceļ no aizmirstības un košās, emocionālās krāsās atdzīvina līdz šim vēl nepublicētus kinokadrus par vienu no Latvijas vēsturē svarīgākajiem laika posmiem, ļaujot Atmodai ieskanēties daudzbalsīgos, iespējams, pat pretrunīgos personīgos atmiņu stāstos. Visi filmā izmantotie arhīva materiāli filmēti uz 35 mm kino lentes.

Režisors un operators Romualds Pipars Rīgas Dokumentālo filmu studijā nostrādājis 20 gadus. Aktīvi piedalījies Atmodas notikumos, īpaši barikāžu laikā, kad režisora “otrās mājās” – Mazās Ģildes telpās esošā Kinoamatieru studija – kļūst par dokumentālisti bāzi Vecrīgā. Pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas turpina uzņemt filmas studijā “Ģilde”, pievēršoties ikdienas dzīves dokumentācijai gan tagadnē, gan pagātnē, piemēram, filmā “Par visu manu dzīvi” vēstot par romu kopienu Sabilē, filmā “Mājskolotājs” lūkojoties uz Latvija sabiedrības integrāciju, bet filmā “Monētas dubultportrets” apkopojot 8 mm kinolentes – amatieru uzņemtu mājas kino – un atklājot līdz tam neredzētu Latvijas kultūrvēstures daļu.
Filma “Vēsture aiz kadra” ir Romualda Pipara veltījums bijušajiem kolēģiem – operatoriem un režisoriem-dokumentālistiem, kas veidojuši Atmodas vizuālo tēlu. Filmas tapšanas procesā izpētītas un digitalizētas vairāk nekā 40 stundas līdz šim nepubliskotu, no 1986.-1991. gadam uzņemtu kino materiālu.

 

trailer https://www.youtube.com/watch?v=2UYLwayF6Nk

 


www.latfilma.lv - sākumlapa
Filmu veidotāji
Organizācijas
Filmas
Jaunumi!

Šajā lapā publicētie materiāli ir autortiesību objekts.
Pilnīga vai daļēja to kopēšana vai pārpublicēšana ir pieļaujama tikai ar autoru rakstisku piekrišanu.
Informācijas sniedzējs:
ĢILDE. Informācijas sniedzējs atbild par tās saturu.
Dizains un lapas izkārtojums © Filmu studija Ģilde, 1998