Filmas pirmizrāde 2010. gada 3. maijā kinoteātrī Rīga:
Džosera piramīdas noslēpumi
Zinātniski populāra filma, krāsu, stereo, HD, 16:9, 92'

filmas fragments

Asuānas granītā iekaltie hieroglifi stāsta par slavenu faraonu Džoseru, senās Ēģiptes valsts apvienotāju, un valsts virspriesteri Imhotepu, pirmo pasaules vēsturē pieminēto ārstu un senākas mūra celtnes - Džosera piramīdas - arhitektu, kurš pravietiski tulkojot faraona Džosera sapņus par treknajām un liesajām govīm. Viņš, pirmoreiz  mūsu civilizācijas vēsturē, uzbūvēja klētis un izglāba tautu no bada. Vēlāk šis stāsts nonāca Bībelē un pavisam nesenā pagātnē arī Latvijā - Jāņa Raiņa „Jāzepā un viņa brāļos“. 

Ir pagājuši turpat simt gadi, viens mirklis piramīdu mūžā, kopš Rainis stāvēja dižo celtņu priekšā.

Baltajās Sahāras smiltīs joprojām paceļas „mūsu Jāzepa“, īstenībā Imhotepa, uzbūvētā 4975 gadus vecā Džosera piramīda. Latvijas zinātniskajai ekspedīcijai Ēģiptē uzticēts kārtējais godājamākais objekts. Iepriekšējās ekspedīcijās gūtās iemaņas un panākumi, dokumentējot vēstures objektus, ir, tā teikt, caurlaide darbam šeit. Piramīda brūk kopā, steidzīgi jāizveido šīs piramīdas telpisks virtuālais attēls. Tas savukārt palīdzēs prātīgi sākt objekta glābšanu.

Pirmo reizi arheoloģiska objekta pētīšanai vienā ekspedīcijā apvienojās arheologi, fotogrammetrijas, ģeodēzijas, radiolokācijas speciālisti, arhitekti, ģeologi, vēsturnieki, paleoastronomi, globālās pozicionēšanas speciālisti un datorprogrammētāji - visi kopā ir Latvijas Zinātniskā ekspedīcija Ēģiptē, kas vecākajā mūra celtnē pasaulē - Džosera piramīdā - atklāja jaunu galeriju tīklu, pazemes kāpnes un telpu apjomus, tas kopumā lika pārvērtēt līdz šim zinātnē pieņemto piramīdu funkcionālo nozīmi.

Par šo atklājumu nopietnību liecina gan atklājumu prezentācija Francijas un Latvijas Zinātņu akadēmijās, gan Francijas eksprezidenta Žaka Šīraka, kaislīga ēģiptologa, interese par Latvijas zinātnieku sasniegumiem un viņa piedalīšanās atklājuma prezentācijā Francijas Zinātņu akadēmijā.


Scenārijs
Jānis Klētnieks
Romualds Pipars
Režisors
Kinooperators
Zinātniskie konsultanti
Jānis Klētnieks
Bruno Deslandes
Valdis Segliņš
Producents
Producējošā studija

Filmu studija Ģilde
Amatu iela 5, LV 1941, Rīga, Latvija
Tālr./Fax: +371 67210022,
Mob.: +371 29508441
E-pasts: pipars@mailbox.riga.lv
Mājas lapa: www.gilde.lv
Filmu atbalstīja


www.latfilma.lv - sākumlapa
Filmu veidotāji
Organizācijas
Filmas
Jaunumi!

Šajā lapā publicētie materiāli ir autortiesību objekts.
Pilnīga vai daļēja to kopēšana vai pārpublicēšana ir pieļaujama tikai ar autoru rakstisku piekrišanu.
Informācijas sniedzējs:
ĢILDE. Informācijas sniedzējs atbild par tās saturu.
Dizains un lapas izkārtojums © Filmu studija Ģilde, 1998